Čím blíž vodě, tím lépe

Všichni doma máme vodu moc rádi a tak naše výlety vedou především k moři, na řeku, nebo jinam k vodě.


Čím blíž vodě, tím lépe.


Tohle mé vyslovené přání stoprocentně splňuje obytná loď, nebo hausbót.


Už dvakrát jsme na hausbótu s rodinou byli. Jednou s námi byli dokonce ještě děti přátel a tak jsme zvládli týden na hausbótu v sestavě dva dospělí, šest dětí a dva psy.


Nejznámější a zároveň nejblíž pro nás byl Baťův kanál, kde nejrůznější lodě a hausbóty hojně brázdí vody od května do října.


Vyráží sem rodiny s dětmi, party přátel i zamilované páry.


Dovolená na vodě, a to doslova, je skvělou volbou pro každého, kdo má rád vodu.


Tehdy jsme si loď vybrali tak nějak intuitivně a musím říct, že náš výběr byla skvělá volba. Museli jsme prostě vybrat hausbot co největší, tak abychom se tam všichni vešli. Hausbót Tarzius cabrio, který jsme si vypůjčili, byl pro 12 osob.

Myslím, že je lepší neobsazovat loď počtem osob, který se uvádí. Možná je tam tolik postelí, ale nebylo by to pohodlné týdenní spolubytí.

Pro naši sestavu 8 lidí a dva psy to bylo tak akorát.


Po krajích lodi byly velké posuvné dveře a postele hned při nich. Nechávala jsem si přes noc dveře otevřené a dívala se na hvězdy přímo z postele. Cítila jsem se, jako bych ležela přímo na hladině. Voda i hvězdné nebe jako by proudili každou buňkou mého těla. Byl to nádherný pocit.

Měli jsme štěstí, že jednou už jsme na hausbótu byli. Instruktáž k řízení takto velké lodi se mi nezdála dostatečná. Loď byla parádní, ale komunikace s pronajímatelem trošku pokulhávala.


Překvapil nás poplatek za úklid 1000 Kč, přestože jsme loď vrátili přesně v takovém stavu, v jakém jsme ji převzali.

Ten poplatek byl strhnut z vratné kauce a částka nebyla komunikována předem, především to bylo nepříjemné.


Jinak jsme ale s lodí i s celou dovolenou byli maximálně spokojeni a celková cena za hausbot za celý týden pro tolik lidí nebyla nijak vysoká.


Ještě dva roky předtím jsme byli na hausbótu Vilma.
Zde byla naopak komunikace dokonalá. Instruktážní materiály jsme dostali několik týdnů předem, abychom se naučili plavební znaky a pravidla provozu na řece a na kanále. Byla to moc příjemná součást přípravy na cestu. Hausbót Vilma byl tak na chlup akorát pro naši šestičlenou rodinu s dvěma psy. Tři dny nám propršlely, to bylo nepříjemné, jinak by to byla paráda. Věděli jsme ale, že příště musíme vybrat loď větší.


Oba tyto naše plavební výlety vedly na Baťův kanál, teď se chystáme na Orlík.


Rozhodli jsme se tentokráte poradit se. Při hledání na webu jsem narazila na adresu pobytovelode.cz.Zde mě zaujal velký výběr lodí a také jejich luxus a vybavení. Po prvním kontaktu s provozovatelem jsem poznala, že tento člověk se Vám bude věnovat od začátku do konce. Ví o čem mluví a lodě jsou jeho vášní. O tom jsem něco málo psala už v článku předchozím.


Od zdejšího provozovatele jsem se také dozvěděla, jak správně vybrat plavidlo, jaký je rozdíl mezi lodí a hausbótem a také jaké preference mají Češi a jaké třeba Francouzi či Holanďané.


"Před vlastním výběrem lodě byste měli zvážit očekávaný charakter pobytu, zda jedete s dětmi, délku pobytu, počet osob (zda využíváte plnou kapacitu obsazenosti) a jestli si např. chcete vzít s sebou na loď i jízdní kola. To vše hraje velkou roli v tom, abyste pak byli se svojí dovolenou na lodi či na hausbótu maximálně spokojeni.


Jste - li vášnivými cyklisty a kola berete s sebou, určitě vybírejte loď k tomu uzpůsobenou. Kola zaberou hodně místa a je více než praktické mít je ve stojanu, který je dobře dostupný.


Teď k tomu rozdílu mezi lodí a hausbótem:


V domácích podmínkách termín "hausbót" nebo "obytná loď" splývá a v podstatě se těmito termíny lidově označuje jakékoliv obytné malé plavidlo. Přestože v ČR není rozdíl mezi hausbótem a obytnou lodí tak vyhraněný jako v zahraničí a existuje mnoho přechodových typů, může být charakter jednotlivých plavidel velmi odlišný.


Obytná motorová loď je určena jak k obývání, tak i k plavbě. Hlavními znaky obytné motorové lodě jsou relativně vysoký trup a nízké nástavby zapuštěné do trupu. Tvar trupu obytné motorové lodě má většinou ostrou příď a dno ve tvaru „V“.


V domácích podmínkách jde o plavidlo vybavené převážně závěsným motorem. Oproti hausbótu nabízí méně prostoru a pohodlí, avšak vyznačuje se dobrými nautickými vlastnostmi, ovladatelností a rychlostí plavby.


Obytná motorová loď je proto vhodná spíše k delším plavbám.


Hausbót je určen k obývání i plavbě. Hlavními znaky hausbótu jsou nízký trup (mnohdy hranatého tvaru) a vysoká nástavba. To přirozeně nese i horší nautické vlastnosti plavidla.


Přes tyto nevýhody hausbót nabízí oproti obytné lodi hlavně maximální prostor pro pohyb po lodi a pohodlí v kajutách srovnatelné mnohdy s ubytováním v chatě.


Hausbóty jsou vhodné zvláště pro rodiny s dětmi."


Při rozhovoru s provozovatelem pobytových lodí mě také zaujal jeho pohled na rozdílnost požadavků na lodě dle národnosti.


"Francouzi mají rádi lodě, kde je parádně vybavená kuchyň. Jsou to prostě gurmáni a tak chtějí kuchyň ideálně s troubou a veškerým vybavením jakým disponuje kuchyň domácí.