top of page

Jak je to s tím chovem - kdy se kryje, jak dlouho je fenka březí, co to obnáší... ?

Přemýšlíte o tom, že byste v budoucnu chtěli přispět k chovu toho krásného plemene, které jste si vybrali a rádi byste odchovali pár vrhů štěňátek? Tak pojďte nahlédnout, co to obnáší a zda by to opravdu bylo pro Vás.


Fenka hárá obvykle jednou za půl roku, ale nemusí to být pravidlem. Moje kokřice, první životní parťačka Ria, hárala jednou za 10 měsíců.


Valentýnka, ta je jak hodinky a hárá přesně po půl roce.

Pokud se rozhodnete a s fenkou domluvíte, že byste rádi štěňátka, fenka je ve skvělé kondici a zdravá, absolvujete vše potřebné - výstavy, vet. vyšetření nutné pro dané plemeno, výběr vhodného krycího psa... můžete se začít připravovat.


Když jsem s chovem začínala já, ostatní chovatelé mi radili dělat krevní testy a ověřit hladinu progesteronu, ať jedu na krytí včas - tedy ani moc brzy, ani pozdě - a já jim tvrdila, že nee, že já to poznám... no nepoznala


Šeltie má cyklus celkem dlouhý a vhodný čas byl až kolem 16. dne hárání. Navíc začátkem si nikdy nejsem jistá... Takže krevní testy nakonec byly nejlepší volbou.


Pokud máte nějakého "vesnického" veterináře, který jen odebere krev, což stojí kolem 100 Kč, je to ideální. Předá vám zkumavku s odebranou krví a vy se vydáte do laboratoře, kterou jste si předem našli a domluvili se zde. Já vzorky krve vozím na Hradisko v Olomouci a testování stojí kolem 250 Kč. Nahlásím, že chci test na progesteron a o výsledek si za hodinu zavolám. Jsou zde nonstop a vzorek krve jsem zatím vždy vezla ve večerních hodinách. Je potřeba umět ten výsledek interpretovat, což se dá vygooglit.

Jednou jsem musela k jinému veterináři a ten můj požadavek na odběr krve pochopil tak, že rovnou vypsal žádanku do laboratoře, nechal ten rozbor naúčtovat sobě - tedy že já nebudu platit přímo v laboratoři a naúčtoval mi kolem 500 Kč. Z toho jsem teda nadšená nebyla, ale už se stalo.

Po té, co mu sdělili výsledek mi tedy ještě poslal smsku s interpretací toho zjištění. To já jsem ale už věděla, protože jsem si tam sama zavolala.

Za optimální ke krytí se pokládá rozmezí od 6 do 25 ng/ml.


Na veterinární klinice, kde mají vlastní měřící přístroj, se cena pohybuje kolem 1.200 Kč za odběr krve, test a interpretaci výsledku.

Jedenkrát to ještě jde, ale někdy se stane, že testujete brzy a je třeba test zopakovat. a to už je ranec


Možností je prostě více a nebojte se najít tu, která Vám vyhovuje.


Test nám ve čtvrtek 9. 2. vyšel 6ng/ml a hned v pátek 10. 2. jsem jela s Týnou na krytí za psem.

Dříve jsem si říkala, že odebírání krve fenku může zbytečně stresovat a nechtěla jsem to absolvovat. Nakonec se ale ukázalo, že nevhodným termínem krytí stresuju psa i fenu, projedu spoustu peněz a je to celé nepříjemné jezdit za psem vícekrát.


Určitě znáte to pravidlo, že fena by měla přijet za psem. Je lepší, když on je ve svém domácím prostředí a cítí se sebejistě. Pravděpodobnost zdárného krytí se tím zvyšuje. Já jsem si i dvakrát vyzkoušela, že jinde než doma pes nejevil o fenku takový zájem.


Jak to tedy prakticky probíhá?

Vše bylo s chovatelkou psa dopředu dohodnuto, věděla jsem, že daný pes je k fence vhodný z hlediska zdraví, povahy, velikosti a celkově exteriéru.


Je dobré poradit se s poradkyní chovu v klubu, kde jste zapsáni. Pokud si nevíte rady, určitě Vám dá nějaká doporučení. Stejně tak kdyý vyberete, klidně se zeptejte, zda je Váš výběr v pořádku.


V neděli 12. 2. jsme krytí zopakovali.

Poplatek za krytí si určuje majitel psa. Naštěstí už to není tak, jak se říkalo kdysi - "jedno štěně pro majitele psa". To by byl velmi nerovný podíl při málo početném vrhu a stejně tak naopak. Platí se za zapsané štěně - tedy to, co je zapsané v plemenné knize a je mu vydán průkaz původu.


No a pak je třeba počkat 20 dnů. Po 20ti dnech je již možné vidět na ultrazvuku, zda vůbec a kolik štěňátek můžete očekávat. Cena za sonografické vyšetření je kolem 700 Kč.

My jsme na ultrazvuku viděli tři štěňátka. U tak nízkého počtu to většinou odpovídá skutečnosti.


U větších plemen, která mívají štěňat více, se může stát, že nějaké nezahlédnete.

Délka březosti feny je PRŮMĚRNĚ 63 dní. Jak mě překvapilo, že Týna minule rodila 58. den si tedy umíte představit. Štěňátka byla naštěstí v pořádku. Teď už budu připravena včas.


O celém minulém porodu se můžete více dočíst v článku ZDE.


No a teď už sleduji Valentýnu, jsem pozorná k jejím potřebám, udržuji ji prostě v klidu a pohodě. Přiměřený pohyb, přiměřeně podnětů... žádné velké akce, ale zase ani úplný klid. Jíst dostává 3x - 4x denně a to co si přeje. Takže vařím vývary, přidávám tam ovesné vločky... prostě maso, zelenina, příloha...ve více dávkách, ale menší porce, není to tak, že bych ty dvě porce zdvojnásobila, spíš jen mírně zvýšený příjem. Až posledních pár dní před porodem a také po porodu je třeba výrazněji navýšit příjem potravy. Samozřejmě přesné dávkování se dá zase vygooglit, ale doporučuji pozorně sledovat fenu a naplňovat její potřeby. K tomu dlouhodobému sledování mě osobně pomáhá Psí deník. Dlouhodobě si zapisuji oblíbené aktivity, jídlo, množství... a díky tomu se mohu lépe orientovat v celém našem společném roce a třeba i několik let zpět. Schovávám si i staré deníky.


Týna také dlouhodobě dostává kyselinu listovou, to už pár měsíců před zabřeznutím. Naopak třeba vápník by se přidávat neměl, ten mám doma pro případ eklampsie - poporodního odvápnění. Jen než se dojede na veterinu, samozřejmě je účinnější podávat pak vápník injekčně.

Je dobré být připraven, ale samozřejmě věřit, že nebude třeba.


Pokud by byla během porodu nebo po porodu zesláblá až příliš, neměla by už sílu mezi porodem jednotlivých štěňat, mám připraven i glukopur, ale silný vývar je také super, ze hlediska výživy psa lepší a ten bude mít Týna také připraven.

Když přichází porod, je pravděpodobné, že jinak žravá fena přestane jíst. Je neklidná, nebo naopak mnohem klidnější... Její chování se prostě změní. Stačí sledovat. To se pozná.

Líbí se Vám tento podrobný popis? Pokud ano, klidně jej sdílejte, nebo pošlete přátelům, které by mohl zajímat a nebo mi napište na matusulei@gmail.com, co byste se chtěli dozvědět příště.


Přeji Vám krásný den!

Ludmila

49 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

IMG-20220616-WA0000.jpg

Jmenuji se Ludmila a jsem autorkou projektu

UMĚNÍ ETICKÉ KOMUNIKACE SE ZVÍŘATY.

 

Pomáhám lidem k umění vést komunikaci s jejich zvířecími přáteli efektivně a eticky.

Naučila jsem se pracovat se svými náladami, myšlenkami a emocemi tak, že si je vědomě vybírám.

Někdy to je těžké, ale s oporou se to dá zvládnout a zlepšovat se v umění etické komunikace každý den. 

Vytvořila jsem inspirační karty a deník.

Je určený pro ty, kdo chtějí na sobě pracovat a ladit svůj vnitřní svět a tím ovlivňovat i ten vnější.

 

Netrénuji ani psy, ani koně, ale zabývám se ETICKOU KOMUNIKACÍ SE ZVÍŘATY.

 

Aby člověk dokázal komunikovat eticky, potřebuje na sobě pracovat ale také potřebuje oporu.

Nejde vždy vše snadno... A naše komunikace může být jiná, než bychom si přáli, i když víme, jaká by měla být...

 

Tu oporu můžete hledat právě na těchto stránkách, v kartách a v deníku, v kurzech etické komunikace a také u mě. Můžete mi kdykoliv napsat, opravdu jsem tu pro Vás. 
 

bottom of page