Koňská turistika pro začátečníky i pokročilé

Aktualizováno: 11. 1. 2021

Koňská turistika pro začátečníky i pokročilé, pro děti i dospělé, prostě pro všechny, kdo milují tato krásná, ušlechtilá zvířata.


Je koňská turistika jen pro koňáky?

Ne!


Je spousta nás rodičů, co jsme nikdy neměli koně a ani k nim nenašli dříve cestu, ale naše děti to ke koním velmi táhne a my rodičové bez koňských zkušeností hledáme způsoby, jak dětem cestu k těmto překrásným zvířatům usnadnit.


Abych se přiznala, nikdy jsem koňákům moc nerozuměla. I když jsem je velmi obdivovala a chtěla se k nim dostat blíž, moc se mi to nedařilo. A tak bylo těžké dostat se blíž i ke koním.


První dcera se však do koní zamilovala natolik, že jsme prostě museli hledat způsoby jak to udělat, aby s koňmi mohla být.


Náš rozpočet nedovoloval hned si koně pořídit, ustájit, platit trenéra… Prostě jsme museli počítat s rozpočtem omezeným.

Začalo to jezdeckými kroužky a postupně i výlety směřovanými za koňmi - na malé svezení a vyjížďky.


Naším největším koňským výletem byla cesta na Ukrajinu.


Kousek od Užhorodu v ukrajinských Poloninách žijí polodivocí huculští koně. Polodivocí proto, že žijí ve volné přírodě Polonin, nejsou podkovaní, dokrmovaní, nemají žádné přístřešky…

Hucul je velmi houževnaté a odolné plemeno. Zároveň koně v tomto stádě jsou zvyklí na lidi a dokážou svézt i začátečníka až na ten nejvyšší vrcholek Polonin a jít těmi najnáročnějšími cestami.


A to i když ten začátečník není desetileté dítě, ale třeba aktivní babička. Na výlet se k nám přidala i moje máma. Sice kdysi dávno do nějakého kroužku jako dítě chodila, to ale bylo před čtyřiceti a více lety.


Já jsem zde byla ve svých 35ti letech jako úplný začátečník.


Zde na Poloninách se dcera v 10ti letech naučila opravdu hodně a díky tomu po našem návratu dostala důvěru mé kamarádky, která v té době vlastnila tři koně.


Začaly spolu chodit na vyjížďky a od té doby Julinka jezdí pravidelně. Dnes už kamarádka má koně jen dva. Jeden z těch tří je náš :) Ale to je jiný příběh.


Sen na koni v horách splněn. Poloniny byly úžasným zážitkem.


Sen letět na koni v trysku po pláži, ten taky patří do romantických představ mnohých z nás i z našich dětí.


Zdá se to jako nesnadný úkol a přece to tak těžké nebylo. (Začátečníkovi by jistě postačila procházka v kroku a i to je možné)


Rádi jezdíme do Polska k moři. Pláže jsou zde dlouhé, písčité, málo lidí (mimo větší města), a tak jsem začala hledat stáje poblíž moře. Pár jsem jich našla, ale veřejné vyjížďky na pláž nebyly úplně obvyklé.


Pak jsem při svém internetovém hledání narazila na stáj Buffalo Bill v městečku Jantar. Nejzákladnější výlet tam začíná na 50 PLN, za 100 PLN (cca 600 Kč) se projede na koni na vyjížďku i začátečník.


Vidět dceru jak cválá po pláži a cítit ten dusot koňských kopyt, když několikrát s instruktorem proběhli kolem mě, byl opravdu krásný pocit. To bych přála každému rodiči, jehož dítko se zamilovalo do koní.

Koně zde v Jantaru také nejsou podkovaní. Terén je zde z 99% písčitý. Lesní cesty kolem moře jsou pokryty pískem a tak se koním zde dobře chodí.

Malou nevýhodou ve stáji Buffalo Bill v Jantaru je, že se zde nedomluvíme anglicky. Ale polština je jazykem češtině celkem blízkým a kdo chce, ten si porozumí.

Přístup ke koním zde byl naprosto spolehlivý. Bylo vidět, že Jurek - majitel, má vše absolutně pod kontrolou a ví přesně co dělá.

My jsme zde byli nadšení!


Nemusíme za koňmi ale rovnou na Ukrajinu nebo do Polska.


Nedávno jsme se stavili na malý koňský výlet v Háji ve Slezsku, zde si můžete půjčit poníky i velkého koně a vydat se s ním sami na procházku.


Majitelka stáje Nestado Monika Nestojová Vám vše ráda vysvětlí a dá se domluvit na potřebách a přáních každého. Koníci zde jsou velmi milí a ochotní ke spolupráci. Ohleduplní k začátečníkům i dětem.


Abych nezapomněla, i naše dovolené v Chorvatsku občas doprovází malé koňské výlety. Zde se nejezdí na pláž, protože jsou pláže hodně kamenité a pro koňská kopyta ne zrovna příjemné.


Ale vyjížďky zde se dceři také velmi líbí. Odtud je fotka s obytným autem, jak se dívám za dcerou, která mi pomalu mizí z dohledu v doprovodu instruktorky, kterou znám jen velmi málo.


Někdy to chce kus rodičovské důvěry. Vždy je dobré sledovat, jak se ke koním staví člověk, který má Vaše dítě nebo Vás doprovázet. I laik pozná profesionální či neprofesionální přístup.


Dívejte se, jak ten člověk zachází s koňmi, sedlá, jak komunikuje s Vámi nebo s Vaším dítětem. Pocítíte - li nedůvěru, nestojí to za to.


Jednou se nám stalo - na výletě hausbotem po Baťově kanálu, že jsme nevybrali vyjíždku dobře. Udělali jsme zastávku u ranče, kde poníka sedlaly teenagerky (i ty mohou být zodpovědné a profesionální a důvěryhodné, tyto ale nebyly), já jsem měla plné ruce mladší dcery, psů a tak jsem si pořádně nezkontrolovala, jak poníka sedlají a zda je vše v pořádku.

S dcerou se přetočilo sedlo. Byla ještě malá, aby si to zkontrolovala. Dnes už má zkušenost, ale tehdy to byl pád, naštěstí z malého poníka a bez jakýchkoliv následků.


Teď máme před sebou další velký koňský výlet, tentokrát na východ Slovenska.

Z vesničky Ubla pojedeme na koních a s maringotkou taženou koňmi kam nás cesta povede. Budeme takto putovat pět dní.


Tentokrát jedou se mnou obě dvě dcery (12 a necelých 6 let).

Moc se těším, co prožijeme a také až Vám o tom budu psát.


Už teď předem tuším, že tento výlet rozhodně bude doporučeníhodný. Jan Marcisák, který tuto cestu zajišťuje - všechno vybavení, koně, maringotku a dokonce i jídlo a pití - má koně z Ukrajinského stáda o kterém mluvím na začátku článku.


Doporučení na něj mám z několika zdrojů a to je ideální způsob, jak si svého koňského průvodce najít :)


Přeji Vám krásné koňské výlety a spoustu zážitků při nichž se tají dech. A pokud chcete sdílejte pod příspěvkem své fotky z koňských výletů, ať se potěšíme navzájem.


88 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše