Malá karavanová proměna

Aktualizováno: 7. 9. 2020

Dlouhou dobu jsme jezdili se stanem a taky nám bylo dobře a měli jsme vše potřebné. Moji rodiče snad odjakživa jezdili s karavanem a já jsem po něm také toužila. O tom, proč pro naše cesty připadá v úvahu jedině stan nebo karavan se rozepíšu jindy. Dnes bych chtěla představit a popsat naši renovaci karavanu.


Konečně je doma. Knaus Sudwind z roku 1997. Jde o menší karavan, kde se pohodlně vyspí dva dospělí a dvě děti. Nám se sem vejdou i dva psi - Šeltie a malamut. V našem plném obsazení už není k hnutí. 🙈😃 Tím se ale nenechte odradit od karavanu malého i s početnější rodinou. My s bráchou jsme jako děti v karavanu nikdy nespávali. Měli jsme vždy svůj stan. A taky se nám dovolená líbila. Dokonce je to na dovolené oboustranně výhodné, jak pro děti, tak pro rodiče 😉, ale o tom také jindy.


Teď už k renovaci. V karavanu se začala odlepovat tapeta na stěnách a také na stropě a uvnitř poliček. Musím říct, že jsem byla ráda 😃. Toužila jsem totiž po krásném karavanu v mořském vzhledu, ale do zdravého nepoškozeného karavanu bych si netroufla zasahovat.


Když už se to ale odlepilo samo...

Pustila jsem se do celkového odlepování tapet. Šlo to ztuha. Ta uvolněná místa byla v pohodě, ale ještě stále bylo dost těch, kde tapeta držela pevně.


Jeden karavanista mi poradil použít opalovací pistoli a opravdu to pomohlo. Díky teplému vzduchu se mi postupně podařilo vše šetrně odlepit.


Konečně přišla ta chvíle, na kterou jsem se tolik těšila. Pro renovaci jsem si vybrala křídlové barvy Annie Sloan. Jsou ekologické, nezávadné, dobře se s nimi pracuje. Aniie má na YouTube také spoustu videonavodů, to mi práci usnadnilo.Tedy prakticky usnadnilo. Nikoliv však co se týká psychického rozpoložení. Je potřeba počítat s tím, že skutečná práce je úplně jiná než videonávod. 🙈😃 Vždy se vyskytnou nečekané situace, místečka a prostě něco, co ve videonávodech není. A taky to tam jde všechno raz dva.

Mně renovace trvala cca 1 a půl měsíce a ještě mám pořád co dodělávat. Sundala jsem jen stropní světla. Jinak jsem nic neodmontovávala. Obava, že to zpátky nebude sedět byla větší, než touha po dokonalosti.


Vybrala jsem si odstín Pure - bílá a PROVENCE - tyrkysová. Předem jsem si rozmyslela, co bude kterou barvou a pustila se do natírání. Původně jsem zamýšlela udělat vše jednou barvou a až bude hotovo, použít druhý odstín, tato koncepce mi ale dlouho nevydržela.

Chtěla jsem už vidět výsledky a také mi brzo došly zásoby nakoupených barev, musela jsem objednávat znova. Proto jsem si rozdělila práci v karavanu na více části. Strop, kuchyň, sezení a spaní.


Barvy jsou ředitelné vodou a určitě je dobře je ředit. Tak aby barva nestékala, ale aby zase nebyla příliš tuhá. Při správné konzistenci se s ní pracuje opravdu výborně, nestéká, ani nejsou vidět tahy štětcem. Chce to více vrstev. Záleží na povrchu. Někde mám i čtyři vrstvy.


Závěrečná úprava se dělá lakem nebo voskem. V návodu se dozvíte, že lze použít bez povrchové úpravy, ale já myslím, že to skoro není možné. Ta křídová barva zůstává stále taková prašná, hrubá. Není to příjemné na dotek a neumím si představit údržbu. Na části méně zatěžované jsem chtěla použít vosk, na ty více zatížené lak, ale ukázalo se, že bílou barvu téměř nelze navoskovat bez smítek. Vosk jsem nakonec použila jen na tyrkysovou, kde jsem chtěla vytvořit pomocí vosku bílou patinu a jinak všude lak. Barvu jsem použila i na stůl a kuchyňskou desku. Jen přidala více vrstev laku.

Barva je vhodná i na topení, proto i topení jsem mohla natřít.


Podařilo se mi hezky natřít i staré úchytky na skříňky a poličky, nakonec jsem ale použila nové nábytkové knopky, které se mi moc líbily.


Při této barevné renovaci je potřeba vědět, že povrchy už nikdy nebudou tak odolné jako původní. Udržují se jen teplou mýdlovou vodou a jemným hadříkem.


Nechala jsem na kuchyňské desce hrnek od bylinkového čaje, nevšimla si, že čaj se trochu vylil. Přes noc mi to připravilo další práci.


Po návratu z cesty jsem musela obrousit a znova natřít poškozené kolečko od hrnku. Jsem ale poučena a používám podložku. Taky krásnou, tyrkysovou a ladící 😃🌺❤️ a mám ze své renovace obrovskou radost i po tomto málem incidentu.


Barev bylo potřeba nakonec na celý karavan cca za 10 tisíc (včetně vosku, laku, štětců - na těch určitě nešetřete. Byl to obrovský rozdíl mezi štětcem od Aniie a štětcem z Hornbachu. (středně drahým)


Pokud nechcete měnit podlahu, přikryjte si podlahu kartonem nebo igelitem.

Já měnit chtěla a nové lino interiéru karavanu teprve dodalo parádní šmrnc.


Barvení jsem zastala kompletně sama. S položením lina pomáhal můj táta. Mooc mu tímto děkuji 🥰 a přidal se i manžel. Ten pak vyrobil ještě lištu na spoj lina, aby nebyl vidět a předešlo se možnému zakopnutí.


Je toho za ten měsíc a půl práce tolik, že to do krátkého článku asi nevměstnám, ale klidně se ptejte. Co vím, ráda odpovím 😉


Mám překrásný karavan o jakém jsem vždy snila. Barvy po kterých jsem toužila... A teď je čas na technické vybavení karavanu. O tom příště.


Zase mi s vybavením pomáhá můj milovaný tatínek.
Mí rodiče jsou celý život vášnivými karavanisty, s přibívajícími lety karavan vyměnili za obytné auto. Snadnější manipulace, parkování, balení... O jejich novém Etruscu Vám také napíši článek, tady zatím malá ochutnávka - skvělé auto do 3,5 tuny na pohodlné cestování a kempování.No jo... Je mi 36 a i v tomto věku se inspiruju u rodičů a potřebuji pomoc tatínka 😃


a mám radost, že spolu můžeme strávit pár chvil u něčeho, co nás oba baví.


Protože rodina je nejvíc... Ta ve které žiji teď, ale i ta, ve které jsem vyrůstala.


A cestování prostě rodinu spojuje. Včetně připrav na cesty 😍🍀🌈☀️


Naše karavanové cesty a dovolené můžete sledovat na našem BLOGu.


2 645 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše