Ohlédnutí za rokem 2020 a první plán na 2021

Rok 2020 změnil cestování k nepoznání. Cestování už nikdy nebude jako dřív.


Tvrdý turismus dostal velkou ránu a stejně jako mnoho jiných odvětví se z ní hned tak nevzpamatuje. Naopak vznikl prostor pro zaměření se na měkký turismus.


Ještě jste tyto pojmy neslyšeli?


TVRDÝ TURISMUS:

masové cestování, rychlé dopravní prostředky, vzdálené destinace, pevný program, řízení zvenku (cestovní kancelář), zážitky pohodlně a pasivně, žádná duševní příprava, bez předchozí znalosti prostředí, suvenýry, prospekty...


MĚKKÝ TURISMUS:

individuální rodinné cesty s malou skupinou přátel nebo rodinou nejbližší, přiměřené a pomalé dopravní prostředky, destinace nepříliš vzdálené, spontánní rozhodování podle situace, aktivní příprava na cestu, radost z učení se od domácích, pokora k místu i lidem místním, nové zážitky namísto suvenýrů...


To je jen jemné nastínění rozdílů mezi tvrdým a měkkým turismem.

Abychom zachovali ctnosti a výhody měkkého turismu, je třeba k cestování a výletům přistupovat ještě opatrněji než doposud.


Jsou v turismu odvětví, které zažívají díky opatřením velký boom. Češi se vrací k chataření, také karavaning, který se dá považovat za měkký turismus, zažívá obrovský rozvoj a pokud se my lidé, cestovatelé a výletníci nebudeme chovat ohleduplně k místu, kam přijíždíme, nebudeme nikde vítáni.


Proto Vás touto cestou prosím, buďme laskaví, ohleduplní a vše, co jsme si na výlet dovezli, si zase odvezme.Mám na Vás pár otázek a jejich vyhodnocení se budu věnovat zase v dalším článku. Za sebe i za Vás, kdo mi pošlete své odpovědi.


Změnil nějak koronavirus Vaše cestovatelské plány v minulém roce?


Jak jste si poradili s novou situací?


Zůstali jste doma, nebo jste vymysleli jinou alternativu?


Budu moc ráda za Vaše odpovědi třeba formou mailu - pište na srodinounacestach@gmail.com a nebo do zpráv na facebooku.