Ohlédnutí za rokem 2020 a první plán na 2021

Rok 2020 změnil cestování k nepoznání. Cestování už nikdy nebude jako dřív.


Tvrdý turismus dostal velkou ránu a stejně jako mnoho jiných odvětví se z ní hned tak nevzpamatuje. Naopak vznikl prostor pro zaměření se na měkký turismus.


Ještě jste tyto pojmy neslyšeli?


TVRDÝ TURISMUS:

masové cestování, rychlé dopravní prostředky, vzdálené destinace, pevný program, řízení zvenku (cestovní kancelář), zážitky pohodlně a pasivně, žádná duševní příprava, bez předchozí znalosti prostředí, suvenýry, prospekty...


MĚKKÝ TURISMUS:

individuální rodinné cesty s malou skupinou přátel nebo rodinou nejbližší, přiměřené a pomalé dopravní prostředky, destinace nepříliš vzdálené, spontánní rozhodování podle situace, aktivní příprava na cestu, radost z učení se od domácích, pokora k místu i lidem místním, nové zážitky namísto suvenýrů...


To je jen jemné nastínění rozdílů mezi tvrdým a měkkým turismem.

Abychom zachovali ctnosti a výhody měkkého turismu, je třeba k cestování a výletům přistupovat ještě opatrněji než doposud.


Jsou v turismu odvětví, které zažívají díky opatřením velký boom. Češi se vrací k chataření, také karavaning, který se dá považovat za měkký turismus, zažívá obrovský rozvoj a pokud se my lidé, cestovatelé a výletníci nebudeme chovat ohleduplně k místu, kam přijíždíme, nebudeme nikde vítáni.


Proto Vás touto cestou prosím, buďme laskaví, ohleduplní a vše, co jsme si na výlet dovezli, si zase odvezme.Mám na Vás pár otázek a jejich vyhodnocení se budu věnovat zase v dalším článku. Za sebe i za Vás, kdo mi pošlete své odpovědi.


Změnil nějak koronavirus Vaše cestovatelské plány v minulém roce?


Jak jste si poradili s novou situací?


Zůstali jste doma, nebo jste vymysleli jinou alternativu?


Budu moc ráda za Vaše odpovědi třeba formou mailu - pište na srodinounacestach@gmail.com a nebo do zpráv na facebooku.


Větší shrnutí roku 2020 si tedy nechám do příštího článku.


No a teď hurá k novoročním plánům a přáním.


Moje plány jsou cesty nedaleké, zato plné zážitků, dobrodružství a krásných chvil strávených společně s rodinou.


Miluji vodu a protože nevím, jestli se letos dostanu k moři, chci být vodě co nejblíž i zde v Česku.Chystám se na dovolenou na lodi. Nemám žádný kapitánský průkaz, žádné zkoušky, ale vím, že i přesto mohu řídit loď. Už 2x jsme s rodinou pluli po Baťově kanále na "hausbotu".


Byl to krásný nezapomenutelný týden.


Na lodi je potřeba během plavby spolupracovat. Při průjezdu přes zdymadla jsme si rozdělili úkoly, někdo držel lana, na stěnách zdymadla, další kontroloval výjezd ze zdymadla, při kotvení potom také muselo být vše sladěno, stejně tak při odplouvání od břehu a to se nám moc líbilo.

Každý měl svůj úkol.


Plavbou na obytné lodi se tedy výhody, které vidím ve společném cestování, ještě znásobily. Společně strávený čas, spolupráce, pozornost věnovaná sobě navzájem, všechno to, co je pro mě při společném cestování důležité.


A ty úžasně romantické snídaně na palubě, to na pevnině zažít nejde.

Vlastně celkově se krajina při jiném úhlu pohledu mění. Místa, která mi byla známá ze břehu, při pohledu z vody najednou měla úplně jiný nádech.Při vzpomínkách na naše dva super týdny na lodi (jeden v roce 2015 a jeden v roce 2019) jsem se rozhodla své novoroční přání víc neodkládat a začala hledat možnosti plavby třeba i jinde, než na nám už známém Baťáku.


Objevila jsem web www.pobytovelode.cz.


To ale není vše, s provozovatelem jsem se spojila telefonicky a během hovoru jsem nabyla dojmu, že tento výlet musí být náš. Ne jen, že lodě na webu vypadají skvěle, ale provozovatel je odborníkem ve svém oboru a když si půjčit loď, tak od něj.


V takovém oboru jako jsou lodě často najdete lidi, kteří prostě milují to, co dělají. Je to vášeň. A když si člověk půjčí loď od někoho, kdo se o svou vášeň rozhodl dělit s ostatními, minimálně na tu krátkou dobu, co má loď půjčenou, se zamiluje stejně.


Provozovatel pobytových lodí mi během našeho krátkého hovoru velmi poutavě vyprávěl o plavbě po Vltavě, o tom, jaké lodě jsou vhodné na která místa a pro jakou klientelu a já se rozhodla Vám tyto informace sdílet také.


Můžete se tedy těšit na pravidelné příspěvky o plavbách na pobytových lodích (my jim laicky říkáme hausboty, ale hausboty prý po vodě vůbec neplují, jsou na vodě pevně ukotveny a slouží jako taková chata na vodě ukotvená na jednom místě)


Těším se, že se o pobytových lodích dozvím co nejvíce. Pobyt na lodi v České republice je totiž skvělá varianta, jak si užít neobvyklou dovolenou, být blízko vodě, být si blízko s rodinou a na loď mohou i naši psí kamarádi. Také obava z omezení v souvislosti s covidem není velká, protože zůstáváme v Česku a loď je jen pro nás.


To je tedy mé první přání pro rok 2021. Užít si pár dní na pobytové lodi (ne hausbotu, jak bych řekla dříve :D )


Další svá přání do roku 2021 si ještě nechám projít hlavou, zase Vám o nich ale brzy napíšu.


Přeji Vám všem krásný rok 2021, plný lásky, zážitků a příjemných chvil s rodinou a těmi srdci nejbližšími, ať už doma nebo na cestách.160 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše