Výlet do Velkých Losin - Výroba ručního papíru i smutný život na zámku

Výlety jsou u nás vždy dobrovolnou aktivitou a tak se stalo, že do ruční papírny a na zámek do Velkých Losin se se mnou vydal jen Honzík (14).

Ostatním se moc nechtělo.

No, alespoň tolik neutratím :D

Valentýnce, naší malé šeltii, té by se naopak se mnou chtělo vždy a všude, ale po předchozím telefonickém zjištění do zámku může pes v tašce na prohlídku, to bychom ještě zvládli, ale do papírny pes prostě nesmí. Škoda. Tak jsme tedy vyrazili s Honzíkem sami.


Ostatní zůstali na zahradě u babičky a celý den snad nevylezli z bazénu.

My jsme si s Honzou společný výlet ale také moc užili.

Velké Losiny jsou městečko za Šumperkem, je to taková brána do Jeseníků. Pocházím ze Zábřeha a Losiny jsem vždy měla moc ráda. Je to krajina mého domova. Kopce, kam se člověk podívá.


Do papírny jsme přijeli o půl dvanácté, prohlídka byla volná na 13 hodin. V pokladně neberou karty, proto jsem vybrala poslední zbytky z peněženky, podala je pokladní, naštěstí nám vyšlo na plnou a zlevněnou vstupenku. Náš dvoumetrový chlapeček, když se hlásí o zlevněnou, tváří se na nás vždy nějak zvláštně v té pokladně... nechápu :D


Vyrazili jsme pak tedy vybrat z bankomatu, kdyby ještě někde nebrali karty. Pozor v Losinách není bankomat České spořitelny... no, nezbylo než vybrat z ČSOB. Kdo je nepřipraven, připlatí si...jako já tentokrát.


Pak jsme se usadili na zahrádce restaurace přímo v areálu Ruční papírny. Na stole sice byla cedulka rezerve, ale po té, co jsme číšníka ujistili, že budeme obědvat, jsme se mohli posadit. Prý "přijdou později" cedulka na stole zůstala.


Nemám ráda takovéto fintičky, ale místo na zahrádce s výhledem přímo na krásnou historickou budovu papírny tento nedostatek rychle smázlo.Oběd byl spíše průměrný, ale najíst se dalo. Na lokalitu a kvalitu spíš dražší... přirážka za areál historické papírny, tak to bývá... znáte to. I když jsme to předem tušili, chtěli jsme to vyzkoušet. Tedy žádné překvapení.

Pokud byste sem přijeli se psem, může do areálu, nesmí jen na prohlídku. Tedy jeden z rodiny by musel s pejskem počkat venku. Je zde mnoho příjemných míst k usednutí, takže stačí vzít s sebou knížku nebo časopis a udělat si pohodlí na trávě nebo na lavečce.

Jsou zde i pěkné průlezky pro děti.


Po obědě jsme ještě zašli do obchodu se suvenýry a pak už na prohlídku.